Opțiuni
•   Topuri
•   Blog
•   Interviul aromat
•   Ceaiul englezesc
•   Locale
•   Mass media
•   Autori
•   Promovează
•   Colaboratori
•   Parteneri
•   Contact
Newsletter
personalizat
Înscrie-te pentru ceașca săptămânală de cultură:
Socializare
Abonare RSS Bookmark Recomandați portalul
Twitter Facebook Youtube
Acum niște ani
16 septembrie 2025
Recomandări
Naturalia. Un solo de clavecin pentru un început de Septembrie baroc
(Muzică)
Va invitam la NATURALIA: un recital baroc construit de clavecinista Raluca Enea in jurul naturii si a sunetelor sale si gazduit in elegantul spatiu al Sufrageriei Regale. Vineri, 5 Septembrie 2025, de la ora 19:00, Sufrageria Regala (Muzeul National de Arta al Romaniei).
Pentru bilete: https://tinyurl.com/NaturaliaSept2025 

NATURALIA este un proiect solistic al carui concept aduce pe scena o zona fecunda a creatiei Barocului muzical: natura, sunetele si emotiile sale, bestiarul acesteia. Recitalul fructifica sonor tocmai aceasta preocupare a compozitorilor epocii dar nu doar atat. Dincolo de muzica, NATURALIA este si o prezentare a minunatei lucrari „Musurgia Universalis” (Athanasius Kircher, 1650) - un compendiu autentic despre muzica, armonie, matematica si proportii, anatomie, acustica si o parte consistenta dedicata „sunetelor naturii”. Un compendiu ce a influentat creatia compozitorilor epocii. 
    
Repertoriul e alcatuit din piese apartinand Barocului francez tarziu iar muzica de pe parcursul recitalului va fi insotita de explicatiile oferite de clavecinista Raluca Enea
    
La fel ca si spectacolele de opera (mai ales cele compuse in genul opéra - ballet) apartinand acestui spatiu muzical si geografic, recitalul este alcatuit pe baza succesiunii a patru momente: Preambulum, Flora, Oves si Natura. 
    
Fiecare dintre cele patru momente contin piese integrate in cadrul volumelor compuse pentru clavecin solo sau transcrise pentru acest instrument de Jean Philippe Rameau, François Couperin si Jean Baptiste Antoine Foqueray. Ele descriu natura prin piese dedicate, in principal, florilor, pasarilor, fenomenelor naturii si tablourilor diverse din realitatea inconjuratoare. 
    
Un rol esential in abordarea acestei teme (pentru un recital de clavecin) si in alcatuirea repertoriului l-a avut lucrarea „Musurgia Universalis” apartinand autorului Athanasius Kircher, publicata initial in anul 1650 si reeditata ulterior. „Musurgia Universalis” este o lucrare stiintifica, dedicata muzicii, cu referiri amanuntite la conexiunile acestei arte cu domenii precum anatomia, filologia, aritmetica, geometria si cu descrieri amanuntite ale subdomeniilor ei: organologia, notatia muzicala, armonia, studiul consonantelor, disonantelor si efectului acestora asupra mintii si corpului uman si, nu in ultimul rand, un domeniu extrem de interesant - muzica sferelor. 
    
Repertoriul concertului programeaza lucrari de: Jean Philippe Rameau, François Couperin si Jean Baptiste Antoine Foqueray

Raluca Enea este, poate, cel mai valoros exponent al generatiei sale de clavecinisti. Raluca Enea s-a nascut in Bacau. Este absolventa a Universitatii Nationale de Muzica din Bucuresti – sectiile Pedagogie instrumentala – pian si Interpretare muzicala- clavecin, la clasa profesoarei Ogneanca Lefterescu. Din anul 2005 si-a continuat studiile de clavecin in Germania, la Hochschule für Musik Frankfurt am Main, Würzburg si Köln sub indrumarea profesorilor Harald Hoeren, Glen Wilson si Ketil Haugsand. In cadrul studiilor din Germania, specializarile principale au fost clavecin si basso continuo. A urmat cursuri de perfectionare sustinute de Menno van Delft (Olanda), Frédérick Haas (Belgia), Malcolm Bilson (SUA), Ketil Haugsand (Norvegia), cursurile Academiei din Sablé, sub indrumarea prof. Françoise Lengellé si Howard Crook (clavecin si canto baroc) si cursuri de muzica de camera cu Jan de Winne, Marcel Ponseele si Hervé Douchy (Belgia). 
    
A sustinut concerte in Romania, Germania, Norvegia, Ungaria, Turcia. Raluca este doctor al UNMB cu o teza despre muzica pentru clavecin a lui J.Ph. Rameau si a fost cadru didactic al UNMB si al Universitatii Transilvania (Brasov).  
    
Din anul 2006, inca de la fondare, Raluca este director artistic al Festivalului de Muzica Veche Bucuresti iar din acelasi an coordoneaza proiectele educative si de formare in domeniul muzicii vechi sustinute de Asociatia Culturala Antiqva in Romania. Desfasoara o intensa activitate solistica si este fondatorul si conducatorul muzical al ansamblului de muzica baroca SEMPRE (din anul 2020), alaturi de care sustine numeroase concerte. Intre ultimele proiecte sale solistice se numara: „Rameau. Le musicien des Rois”, „Harpsichord or not”, „Treceri”, „Baroque all over”, „Naturalia”.

Concertul este organizat in parteneriat cu: Institutul Liszt – Centrul Cultural Maghiar Bucuresti, Muzeul National de Arta al Romaniei si Fundatia Calea Victoriei si cu sustinerea AQUA Carpatica si Domeniile Samburesti. 

Bilete si informatii suplimentare despre concert pot fi gasite la: https://tinyurl.com/NaturaliaSept2025 

NATURALIA este un eveniment conex desfasurat sub egida Festivalului International George Enescu si organizat de Asociatia Antiqva. 

Festivalul International George Enescu este un eveniment desfasurat sub Inaltul Patronaj al Presedintelui Romaniei. Proiect cultural finantat de Guvernul Romaniei prin Ministerul Culturii. Organizator: Artexim. 


.

Nume:

E-mail:


Mesaj:

(Comentariile trebuie sa fie de maximum 250 de caractere.)
Validare: 
(Introduceti codul pentru validare.) Reseteaza cod!
 
Autentificare
Am uitat parola / Cont nou!
Căutare
Prea multe rezultate?
Folosește căutarea avansată.
Publicitate